Laddar Evenemang
" "

Elektronmusikfestival och finissage

11:00–17:00 Festival
1 sep
11:00–17:00
Ingår i museientrén!

Den 1 september är sista chansen att se den hyllade utställningen Elektronmusikstudion – konst, teknik och politik.

Vi avslutar utställningen på bästa tänkbara sätt – med en Elektronmusikfestival i 30 akter!

Det blir ett sprakande program med det senaste inom den elektroakustiska musik- och ljudgenren.

Konsert, curatorvisning och prova på

Lyssna på liveframträdanden och gå på kurerad visning med Mats Lindström, konstnärlig ledare och studiochef på EMS. Du får även möjlighet att prova på olika elektroakustiska instrument och tekniker! 

Ingår i museientrén

Festivalen hålls på museet och ingår i museientrén. Du behöver ingen särskild biljett till festivalen.

Vuxen: 150 kr
Pensionär/Student: 110 kr
Barn 0-18 år: Fri entré
Årskort: 160 kr

Tid och plats

Tid: 1 september kl 11-17
Plats: Scenkonstmuseet, Sibyllegatan 2, Stockholm

I samarbete med VEMS

Festivalen hålls i samarbete med föreningen VEMS (Verksamma vid EMS), en ideell konstnärsförening som bildades 1989.

VEMS representerar de tonsättare, musiker och ljudkonstnärer som arbetar med ljud och musik på Eleketronmusikstudion. Medlemmarna arbetar ideellt i föreningen med bland annat föreläsningar, utbildningar och arrangemang av konserter.

Program scen 1

Kl 11.15–12.00

Prova på diffusion med SO

Kl 12–13

Olof Thiel: Framförande av fixed mediaverk ”Samtal”

Marika Markström: Framförande av fixed mediaverk ”Traces and imprints I-II of III”

Thommy Wahlström: Framförande av fixed mediaverk ”Ljuden i lunden II”

Aurélie Ferrière: Framförande av fixed mediaverk ”Snømaskn (chimera)”

Thomas Bjelkeborn: Framförande av fixed mediaverk ”Alpha Position U”

Kl 13–14

Kersley: Framförande av fixed mediaverk ”Eucalyptus”

Giuseppe Pisano

Iwo Myrin: Framförande av fixed mediaverk ”Variationer på en trummaskin”

Helene Hedsund: Framförande av fixed mediaverk ”Inuti”

Kl 14 –15

Curatorvisning med Mats Lindström

Torbjörn Bellind: Liveframträdande ”Incommunicado II”

Ann Rosén: Framförande av fixed mediaverk ”Enough”

Jonas Broberg: Framförande av fixed mediaverk ”Crystal Horizon”

Lise-Lotte Norelius: Framförande av fixed mediaverk ”Gruvfruns goda råd”

Kl 15–16

Sören Runolf: Liveframträdande ”Terrain vague”

Lars Bröndum: Framförande av fixed mediaverk ”Infinite Mass”

Jens + Paulina Hedman + Sundin: EAM multikanal ” MOVEMENTS”

Sten-Olof Hellström: Framförande av fixed mediaverk ”SFW”

Sten-Olof Hellström: Prova på ”Musik i rummet”

Kl 16–17

Pär Johansson: Framförande av fixed mediaverk ”Toccata”

Mari Kretz: Framförande av fixed mediaverk ”Sulfhur”

Paul Pignon: EAM fixed media ”Live, Together”

Program scen 2

Kl 12.30–13.30

Hans Parment: Prova på att skapa ditt stycke med 63 oscillatorer

Hans Parment: : Framförande av fixed mediaverk ”Dive”, ”Short cuts” och ”Roll”

Kl 13.30–14.30

Eva Sidén: Liveframträdande och framförande av fixed mediaverk ”DreamShadows”

Martin, Håkan Eriksson, Strandhag: Liveframträdande ” Sektion D1”

Saara Salminen Wallin: : Framförande av fixed mediaverk ”Story of Young Woman”

Kl 14.30–15.30

Anneli Eriksson: Framförande av fixed mediaverk ”Alchemy”

Feronia Wennborg & Catalina Barroso-Luque: Framförande av fixed mediaverk ”Blue Egg Lovechild”

Linda Pistol: Framförande av fixed mediaverk ”Tystnad i folkhemmet”

Kl 15.30–16.45

Cecilia Enberg & Eric Malmberg: Liveframträdande ”Nikola Tesla’s mysterious theory of pyramids”

Sol Andersson: Ljud/Videoverk ”Tystnad – en förstudie”

Fulvio Castelli: Liveframträdande flugelhorn + live setup ”Exhalation”

Aina Myrstener: Liveframträdande med cello

Program scen 3

Kl 12–13

piak: Prova på interaktion med ringmodulator och testa hemmagjorda instrument

piak: Liveframträdande ”Interaktion 3, för Buchla Easel, röst och hemmagjorda instrument”

Kl 13–14

Theodore Trottner: Prova på ”Kontakt med ljud”

Theodore Trottner: Liveframträdande ” Friktion med studs”

Kl 14–15

Johannes Bergmark: Prova på ”osynliga ljud från saker”

Johannes Bergmark: Liveframträdande ” Surrealistisk musikalisk objektteater”

Kl 15–15.45

Samtala med några av de medverkande! Hur arbetar de med ljud och text och hur har de komponerat sina stycken?

Medverkande: Eva Sidén, Marika Markström, Feronia Wennborg, Catalina Barroso-Luque

Kl 16–16.30

Martin Küchen: Liveframträdande ”Soloverk för sopraninosaxofon och slagverk”

Samarbeten och sponsorer

Eventet genomförs med stöd från Stockholms stad, Region Stockholm, Stiftelsen Längmanska Kulturfonden,  Helge Ax:son Johnsons stiftelse och The Berlin Senate for Culture.

Logotyp The Berlin Senate Culture       Logotyp Region Stockholm