
Samtal och soppa: Jojksamlaren Karl Tirén
Välkommen på soppa och samtal om jojksamlaren Karl Tiréns arbete.
En samling med 500 samiska jojkar
Karl Tirén (1869–1955) var en järnvägstjänsteman som under 1910-talet åkte genom det svenska Sápmi för att samla in jojkar.
Ursprungligen nedtecknade han jojkarna på noter, men från 1913 började han även göra fonografinspelningar. Ett hundratal kvinnor och män i åldrarna 9 till 77 år medverkar på Tiréns inspelningar.
Tirén samlade över 500 jojkar, varav cirka 200 spelades in. Denna samling är i dag aktuell för UNESCOS:s världsminnesprogram.
I det här samtalet får du höra Gunnar Ternhag, musikforskare och professor i ljud- och musikproduktion, berätta mer om Tiréns arbete.
I dag förvaras stora delar av Tiréns samling hos Svenskt visarkiv.
Vi bjuder på soppa
Vi bjuder på soppa till föredraget! Det finns även möjlighet att köpa dryck på plats.
Köp biljett
Med din biljett ingår även soppa och inträde till museet. Museet har öppet till kl 17 och öppnar igen för insläpp till evenemanget kl 18.
- Vuxen: 210 kr
- Pensionär/Studerande: 170 kr
- Årskortsinnehavare: 150 kr
- Vänföreningen: 150 kr
I samarbete med Sameföreningen i Stockholm
Samtalet är ett samarbete mellan Scenkonstmuseet och Sameföreningen i Stockholm. Under våren har vi flera program tillsammans på Scenkonstmuseet:
