
Föredragsserie: Jojksamlaren Karl Tirén
Välkommen på föredrag om jojksamlaren Karl Tiréns arbete.
En samling med 500 samiska jojkar
Karl Tirén (1869–1955) var en järnvägstjänsteman som under 1910-talet åkte genom det svenska Sápmi för att samla in jojkar.
Ursprungligen nedtecknade han jojkarna på noter, men från 1913 började han även göra fonografinspelningar. Ett hundratal kvinnor och män i åldrarna 9 till 77 år medverkar på Tiréns inspelningar.
Tirén samlade över 500 jojkar, varav cirka 200 spelades in. Denna samling är i dag aktuell för UNESCOS:s världsminnesprogram.
I det här samtalet får du höra Gunnar Ternhag, professor emeritus i musikvetenskap, berätta mer om Tiréns arbete.
I dag förvaras stora delar av Tiréns samling hos Svenskt visarkiv.
Boka din plats
Biljetten är kostnadsfri och du bokar den här:
Boka biljett
I samarbete med Sameföreningen i Stockholm
Samtalet är ett samarbete mellan Scenkonstmuseet och Sameföreningen i Stockholm. Under september har vi flera program tillsammans på Scenkonstmuseet:
