
Kafferep: Prova på trumspel
Välkommen på kaffe och kultur! Varje onsdag bjuder Scenkonstmuseet in till gemenskap och nya upplevelser över en kopp kaffe – denna vecka: Prova på trumspel.
Att spela trummor tillsammans är ett roligt sätt att både koordinera, lyssna, samspela och uttrycka sig själv. Möt museipedagogen Monica Åslund Forsén, som bland annat har spelat slagverk i World Music gruppen Anitas Livs och är utbildad rytmiklärare på Kungliga Musikhögskolan i Stockholm. Vi börjar med enkla uppvärmningsövningar och fortsätter med västafrikanska och Afrocubanska rytmer. Ingen förkunskap krävs.
Kafferep
Välkommen på kaffe och kultur! Varje onsdag under hösten bjuder Scenkonstmuseet in till kafferep – där vi kombinerar fika med kultur. Varje kafferep har sin egen prägel – ibland får vi möta en gäst, ibland prova på ett hantverk eller fördjupa oss i museets samling. Oavsett tema är kafferepen en plats för nyfikenhet, gemenskap och nya perspektiv.
Köp biljett
Med din biljett till evenemanget ingår även fika och inträde till museet.
- Vuxen: 210 kr
- Pensionär/studerande: 170 kr
- Årskortsinnehavare: 50 kr
- Barn 0–18 år: Fri entré