Dior-rosor i tyg
Övrigt

AW: Skål och tråd – Prova på att sy Dior-rosor

Lär dig göra en vacker sidenros med inspiration från Dior. Rosorna gör vi av sidenorganza, och på baksidan sys en broschnål fast så att rosen lätt går att flytta från plagg till plagg.

Köp biljett

I höst bjuder Scenkonstmuseet in till en serie kreativa kvällar där vi utforskar textila tekniker inspirerade av utställningen Teaterkostym – illusionernas abecedarium. Under programpunkten Skål och tråd får du chansen att prova på allt från textiltryck och broderi på tyll till att skapa eleganta Dior-rosor – tillsammans med kunniga handledare och i gott sällskap.

Det här är en perfekt möjlighet att låta händerna arbeta, tankarna vandra och kreativiteten blomma – oavsett om du är nybörjare eller bara nyfiken på textilt skapande.

Kom som du är, ta med en vän eller möt nya bekantskaper i en varm och välkomnande miljö där skaparglädje står i centrum.

AW på Scenkonstmuseet
Våra mysiga AW:s hålls i butiken i vår entré. Museet och utställningarna stänger kl. 17.00 och insläpp till evenemanget sker från kl. 18.00. Dryck köps på Stora Bageriet innan start, då försäljning inte är möjlig under pågående program. Kvällen avslutas kl. 20.00.

Köp biljett

Med din biljett till evenemanget ingår även fika och inträde till museet.

  • Vuxen: 210 kr
  • Pensionär/studerande: 170 kr
  • Årskortsinnehavare: 50 kr
  • Barn 0–18 år: Fri entré

Fler tillfällen