Kontakta Scenkonstmuseet

Information

Telefon: 08-519 567 00

info@scenkonstmuseet.se

Föremål, instrument, samlingar:
samlingsavdelningen@scenkonstmuseet.se

Adress

Scenkonstmuseet öppnar 11 februari 2017

Sibyllegatan 2
Stockholm 
(T) Östermalmstorg

 

Scenkonstmuseets medarbetare

Museichef
Daniel Wetterskog
08-519 567 18
daniel.wetterskog@scenkonstmuseet.se

Curator/Utställningsansvarig
Lars Annersten
08-519 554 72
lars.annersten@scenkonstmuseet.se

Projektledare
David Berner
08-519 554 84
david.berner@scenkonstmuseet.se

Receptionsansvarig
Kajsa Dahlström
08-519 554 66
kajsa.dahlstrom@scenkonstmuseet.se

Utställningskoordinator
Karl-Johan Cottman
08-519 554 36
karl-johan.cottman@scenkonstmuseet.se

Kommunikationsansvarig
Måna Degerman
08-519 554 83
mana.degerman@scenkonstmuseet.se

Museivärd
Aleksander Dybowski
08-519 554 52
aleksander.dybowski@scenkonstmuseet.se

Intendent samlingar
Nicholas Eastop
08-519 554 58
nicholas.eastop@scenkonstmuseet.se

Pedagogvärd
Monica Åslund Forsén
08-519 554 70
monica.aslund.forsen@scenkonstmuseet.se

Intendent teater
Peter Gripewall
08-519 554 26
peter.gripewall@scenkonstmuseet.se

Programansvarig
Malin Karlsson
08-519 554 74
malin.karlsson@scenkonstmuseet.se

Projektkoordinator
Britta Kiessling
08-519 554 59
britta.kiessling@scenkonstmuseet.se

Head of Development
Patrik Malmunger
08-519 567 19
patrik.malmunger@scenkonstmuseet.se

Utställningstekniker/snickare
Agneta Nordqvist
08-519 554 87
agneta.nordqvist@scenkonstmuseet.se

Samlingsansvarig
Eva Olandersson
08-519 554 81
eva.olandersson@scenkonstmuseet.se

Projektkoordinator
Maria Stoor
08-519 554 55
maria.stoor@scenkonstmuseet.se

Inspicient
Johan Sturk
08-519 554 51
johan.sturk@scenkonstmuseet.se

Curator
Clara Åhlvik
clara.ahlvik@scenkonstmuseet.se

Kontakta Musikverket

Scenkonstmuseet ingår i myndigheten Musikverket. 

Kontaktuppgifter Musikverket