Kontakta Scenkonstmuseet

Information

Telefon: 08-519 567 00

info@scenkonstmuseet.se

Föremål, instrument, samlingar:
samlingsavdelningen@scenkonstmuseet.se

Adress

Sibyllegatan 2
Stockholm
(T) Östermalmstorg

Scenkonstmuseets medarbetare

Museichef
Daniel Wetterskog
08-519 567 18
daniel.wetterskog@scenkonstmuseet.se

Projektledare utställningar/pedagogik
Lars Annersten
08-519 554 72
lars.annersten@scenkonstmuseet.se

Ansvarig utveckling och omvärldsbevakning (Tjl)
David Berner
08-519 554 84
david.berner@scenkonstmuseet.se

Pedagog
Kajsa Dahlström
08-519 554 66
kajsa.dahlstrom@scenkonstmuseet.se

Kommunikationsansvarig
Måna Degerman
08-519 554 83
mana.degerman@scenkonstmuseet.se

Floor manager
Aleksander Dybowski
08-519 554 52
aleksander.dybowski@scenkonstmuseet.se

Intendent musik
Nicholas Eastop
08-519 554 58
nicholas.eastop@scenkonstmuseet.se

Butik och bemötandeservice
Malin Ewaldsson
+46 8 519 554 95
malin.ewaldsson@scenkonstmuseet.se

Ansvarig pedagogik
Monica Åslund Forsén
08-519 554 70
monica.aslund.forsen@scenkonstmuseet.se

Intendent teater
Peter Gripewall
08-519 554 26
peter.gripewall@scenkonstmuseet.se

Museivärd
Anna Hultén
08-519 567 00

Programansvarig
Malin Karlsson
08-519 554 74
malin.karlsson@scenkonstmuseet.se

Head of Development
Patrik Malmunger
08-519 567 19
patrik.malmunger@scenkonstmuseet.se

Museivärd
Ingrid Mugalu
08-519 567 00

Intendent musik
Eva Olandersson
08-519 554 81
eva.olandersson@scenkonstmuseet.se

Museivärd
Stina Samson
08-519 567 00

Samlingsansvarig
Sofia Skoglund
08-519 554 42
sofia.skoglund@scenkonstmuseet.se

Biträdande museichef
Maria Stoor
08-519 554 55
maria.stoor@scenkonstmuseet.se

Tekniker
Johan Sturk
08-519 554 51
johan.sturk@scenkonstmuseet.se

Museivärd
Fredric Thurfjell
08-519 567 00

Kontakta Musikverket

Scenkonstmuseet ingår i myndigheten Musikverket. 

Kontaktuppgifter Musikverket